×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۳ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
افزایش قیمت برق برای کنترل مصرف در دراز مدت جوابگو نیست

اقتصادتهران: وزیر نیرو گفت: نگاه به موضوع قیمت برق و این که با این ابزار می‌شود مصرف را کنترل کرد، در دراز مدت جوابگو نیست، عادات اشتباه در مصرف برق مردم باید اصلاح شود.

به گزارش مهر، وزیر نیرو در گفتگویی رادیویی، با اشاره به رشد ۱۲ برابری در بخش برق در کشور از ابتدای انقلاب تاکنون اظهار داشت: یکی از بهره‌مندی‌ها از این ظرفیت آن است که جوامع شهری و روستایی ما از حیث دسترسی به برق در بخش بالای جدول دسترسی‌ها در دنیا قرار دارند. ۵۲ هزار و ۹۸۳ روستا در این ۴ دهه به برق دسترسی پیدا کردند که سالانه ۱۳۰۰ روستا را شامل می‌شود .

وی تصریح کرد: تردید ندارم که مشکل برق‌رسانی به تعداد معدود روستاهای کم خانوار ما هم به‌زودی برطرف شود و تلاش می‌شود که در این دولت جشن تکمیل برق‌رسانی به روستاهای کشور برگزار شود.

اردکانیان با بیان این که بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی کشور مربوط به بخش انرژی و آب و برق بوده است، تاکید کرد: باید قیمت انرژی را واقعی کرد که تولید کنندگان داخلی از یارانه موجود در این بخش بتوانند استفاده کنند.

وزیر نیرو همچنین درباره چالش امروز در بخش‌های آب و برق و دیگر منابع گفت: چنانچه به عادات و رفتارهای مناسب‌تر مصرف روی آوریم می‌توانیم از همه این منابع نه تنها برای جمعیت فعلی که به مراتب بیشتر از این هم برنامه و توسعه پایدار داشته باشیم و مشکلی هم نباشد. نگاه به موضوع قیمت و این که با این ابزار می‌شود مصرف را کنترل کرد، در دراز مدت جوابگو نیست؛ وقتی عادات صحیح مصرفی داشته باشیم به نظر می‌آید می‌توان تمکن اقشار و سطوح مختلف بهره‌مندی به شرایط مالی را دیده و الگوی مصرف برای قیمت‌ها داشته باشیم. این قیمت بنا به الگوی مصرف باید معقول باشد و وقتی از این الگو بالاتر رفت افرادی که بیشتر مصرف کنند بیشتر هم خواهند پرداخت.

این مقام مسوول ادامه داد: در تابستان گذشته نه به سبب فاصله گرفتن از خشکسالی و سدهایی که تولید برق می‌کنند که به جهت سطح بالای مفاهمه با مصرف کنندگان و همکاری آنها چه در بخش خانگی و تجاری که صنعت، معدن و کشاورزی توانستیم ۳۸۰۰ مگاوات در اوج بار را کاهش دهیم بدون این که عرضه انرژی ما کم شده باشد.

اردکانیان با اشاره به صرفه جویی ۵ هزار مگاواتی معادل ساخت یک نیروگاه در کشور در این برهه زمانی گفت: دستگاه‌های سرمایشی حدود ۲۱ هزار مگاوات از ۵۸ هزار مگاوات را به خود اختصاص می‌دادند که مصرف کنندگان مدارای مناسبی کردند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false