×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
اعمال مقررات قرنطینه‌ای ۲۱ میلیون تن محموله وارداتی و صادراتی

اقتصادتهران: مدیرکل دفتر قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: ۲۱ میلیون تن محموله گیاهی وارداتی و صادراتی در ۶ ماهه نخست امسال تحت اعمال مقررات و ضوابط قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات کشور قرار گرفت.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مریم جلیلی مقدم افزود: امسال با وجود مشکلات ناشی از کرونا ۱۹ میلیون تن محموله‌های گیاهی وارداتی و دو میلیون تن محموله‌های گیاهی صادراتی پس از ارجاع به کارشناسان قرنطینه‌ای این سازمان، بررسی و مقررات و ضوابط قرنطینه‌ای بر روی آنها اعمال شد.

وی اظهار داشت: تاکنون هیچ محموله گیاهی و نهاده‌های دامی به دلیل مسایل قرنطینه‌ای در گمرکات کشور معطل نمانده یا دپو نشده است.

مدیرکل دفتر قرنطینه ای سازمان حفظ نباتات کشور تصریح ‌کرد: پارسال مقررات و ضوابط قرنطینه‌ای در مورد ۲۵ میلیون تن محموله‌های گیاهی اجرا شد.

آفت جدید وارد مزارع و باغات نشد

جلیلی‌مقدم، اعمال مقررات و ضوابط قرنطینه‌ای در مورد محصولات گیاهی را برای کنترل و مهار آفات و بیماری‌ها و همچنین تجارت محصولات کشاورزی بسیار مهم و جدی برشمرد و بیان‌داشت: در سال‌های اخیر با اقدامات به موقع  قرنطینه‌ای و تدابیر سازمان حفظ نباتات، آفت جدیدی وارد مزارع و باغات کشور نشده است.

وی اظهار داشت: امسال محموله‌های گیاهی وارداتی داشتیم که پس از بررسی‌های قرنطینه‌ای، به دلیل وجود بیماری و آفات قرنطینه‌ای یا نداشتن شرایط قرنطینه‌ای کشور مرجوع شدند.

مدیرکل دفتر قرنطینه‌ای سازمان حفظ نباتات کشور افزود: در کل، بیشتر محموله‌های گیاهی که تاکنون به دلیل آلودگی عودت داده شده‌اند، مربوط به چین، هند، پاکستان و عراق بوده است.

وی درباره محموله‌های گیاهی مرجوعی و مرجع رسیدگی به آنها، گفت: براساس استاندارد شماره ۱۳ کنوانسیون بین‌المللی حفظ نباتات، اگر محموله گیاهی به کشوری وارد شود و شرایط قرنطینه‌ای از نظر آفات و بیماری‌ها نداشته باشد یا مدارک مربوط به محموله‌ها ناقص باشد، کشور مقصد باید دو نسخه اخطاریه برای کشور مبدا صادرکننده و همچنین دبیرخانه کنوانسیون بین‌المللی حفظ نباتات ارسال کند و مسایلی از این دست در اجلاس سالیانه این کنوانسیون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false