×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
اعمال تخفیف ۱۰ درصدی برای ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان

 

اقتصادتهران: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: در راستای تسهیل ایفای تعهدات ارزی، شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، با تخفیف ۱۰ درصدی به صادرکنندگان ۳ سال اخیر موافقت کرد.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم اعلام کرد: در راستای تسهیل و تسریع ایفای تعهدات ارزی و رفع موانع پیش روی صادرکنندگان، کمیته ماده ۲ مصوبات چهاردهمین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ را با اعمال تخفیف ۱۰ درصدی، مکلف به بازگرداندن ۹۰ درصد ارز حاصل از صادرات کرد.

وی اظهار داشت: صادرکنندگان جهت ایفای تعهدات ارزی خود با هزینه‌های معتنابهی از جمله هزینه‌های نقل و انتقال ارز روبرو بوده و بعضاً در خصوص قیمت گذاری کالاهای صادراتی خود نیز با ابهاماتی مواجه هستند، از این رو، با هدف کاهش هزینه‌های آنان، ۱۰ درصد تعهدات ارزی صادرکنندگان تخفیف داده شد و صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ صرفاً موظف به ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود به میزان ۹۰ درصد خواهند بود.

رئیس کمیته اقدام ارزی افزود: صادرکنندگان در سال ۱۳۹۷، صرفاً با بازگشت ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات، تعهدات خود را به صورت کامل ایفا می‌کردند و پیشنهادات بخش خصوصی و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت استمرار این تخفیف با توجه به استمرار این مشکلات در حیطه تجارت خارجی در سال ۱۳۹۸، ایفای تعهدات ۹۰ درصدی به عنوان رفع کامل تعهدات ارزی بود که خوشبختانه با ارائه گزارشات کارشناسی مناسب، مورد موافقت اعضای کمیته ماده (۲) قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همچنین در بسته سیاستی قبلی، صادرکنندگانی که ۹۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را در موعد مقرر به چرخه اقتصادی کشور باز می‌گردانند مشمول تشویق در قالب تخفیف ۱۰ درصدی شده که احراز این موضوع با توجه به رفع تعهدات ارزی در زمان‌های مختلف و امعان نظر به کوتاژهای صادراتی چندان ساده نبود.

زادبوم تاکید کرد: استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان بر اساس مقررات سازمان امور مالیاتی بوده و آن سازمان تعیین خواهد کرد که استرداد کامل مالیات بر ارزش افزوده و بر اساس چه نسبتی از ایفای تعهدات ارزی انجام خواهد شد.

انعطاف در روش‌های ایفای تعهدات ارزی

وی با تأکید بر انعطاف صورت گرفته در روش‌های ایفای تعهدات ارزی، گفت: پیگیری ایفای تعهدات ارزی به عنوان مسئولیت وزارت صمت و در جهت تأمین مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید بوده و تلاش می‌شود ضمن پشتیبانی کامل از تولید، موانع پیش روی آن نیز برداشته شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false