×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۱ فروردین - ۱۴۰۰  
true
true
استفاده از سرمایه‌ مردمی، راه‌حل تأمین مالی احداث پتروپالایشگاه‌ها

اقتصادتهران: موضوع «ساخت پتروپالایشگاه ها» با حضور کارشناس اقتصادی بررسی شد.

به گزارش ایسنا، هادی سلیمی زاده، کارشناس اقتصادی با تأکید بر نیاز به مقاوم شدن اقتصاد کشور، گفت: تحریم‌ها در اقتصادهای مختلف وجود داشته است. اقتصاد کشور با همچنان وابسته به نفت است. اما به دلیل تحریم، صادرات نفت از دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه، به تنها ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است.

وی ادامه داد: درگذشته بنزین کشور هم تحریم شد، اما ما توانستیم در تولید بنزین خودکفا شویم و الان تحریم بنزین دیگر مطرح نیست. بنابراین در خصوص نفت نیز باید همین مسیر دنبال شود. ما باید از صادرات نفت بی‌نیاز شویم. باید کاری شود که کشور نه‌تنها صادرکننده نفت نباشد بلکه آن را وارد کند. چراکه سودهای سرشاری دارد.

سلیمی زاده گفت: احداث پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، سودهای بسیار عالی دارد. دنیا به سمت احداث پتروپالایشگاه ها رفته است. روند کار در پتروپالایشگاه ها بدین‌صورت است که نفت خام در پالایشگاه تصفیه می‌شود و موادی که از آن حاصل می‌شود در پتروشیمی کاربرد دارد. بدین ترتیب محصول نفت خام تحریم پذیر نیست.

وی افزود: اگر پتروشیمی و پالایشگاه، کنار هم احداث شوند، صرفه‌جویی‌هایی دارند. در این خصوص باید گفت که ارزش‌افزوده نفت خام، با پالایش ۳ برابر و با حضور در پتروشیمی‌ها ۱۰ برابر خواهد شد. به‌عبارت‌دیگر ارزش‌افزوده نفت با حضور در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها ۱۵ برابر می‌شود.

کارشناس اقتصادی برنامه پایش گفت: به همین دلیل است که کشوری مانند آمریکا، چاه‌های نفت خود را بسته است تا با واردات نفت، از ارزش‌افزوده آن استفاده کند. تأسیس پتروپالایشگاه‌ها بیش از ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و به همین زیست نیز کمتر آسیب می‌رساند.

سلیمی زاده افزود: ما در زمینه احداث پتروپالایشگاه ها، هیچ مشکلی نداریم ضمن اینکه مواد اولیه و دانش فنی آن را داریم. ستاره خلیج‌فارس نمونه همین پتروپالایشگاه ها است که به یکی از صادرکنندگان بزرگ بنزین است و از این صادرات بیش از یک و نیم میلیارد دلار درآمد داشته است.

وی با تأکید بر اینکه تحریم بنزین به یک فرصت برای تولید و صادرات بنزین تبدیل شد، گفت: برای احداث پتروپالایشگاه ها ما مشکل تأمین منابع مالی آن را داریم. در دنیا یا شرکت‌های چندملیتی یا کنسرسیومی متشکل از بانک‌ها برای احداث پتروپالایشگاه ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته ترکیبی از شرکت‌های چندملیتی و بانک‌ها و سرمایه‌های مردمی نیز می‌تواند برای احداث پتروپالایشگاه ها مورد استفاده قرار گیرد.

سلیمی زاده افزود: حاشیه سود یک مجتمع پالایشگاهی هفت درصد، مجتمع پتروشیمی ۸۷ درصد و یک پتروپالایشگاه ۱۸۷ درصد است که نشان‌دهنده صرفه اقتصادی پتروپالایشگاه ها است. ۸۰ میلیارد دلار منابع مالی برای احداث پتروپالایشگاه ها نیاز است که تقریباً برابر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false