×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
استانداردهای ملی کشور در حوزه فناوری نانو به ۱۱۱ عدد رسید

اقتصادتهران: استاندارد «فناوری نانو – رهیافت‌های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه‌یابی نانومواد نقره در منسوجات – راهنما» در نودمین اجلاسیه استانداردهای فناوری نانو تصویب و برای انتشار آماده شد، با تصویب آن، تعداد استانداردهای حوزه فناوری نانو به ۱۱۱ عدد رسید.

به گزارش اقتصادتهران به نقل از ستادویژه توسعه فناوری نانو، استاندارد «فناوری نانو – رهیافت‌های ترتیبی برای شناسایی و مشخصه‌یابی نانومواد نقره در منسوجات – راهنما» با حمایت گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو و با مشارکت جمعی از اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه‌های مختلف به ویژه مواد و نساجی و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد.

منبع مورد استفاده برای تدوین این استاندارد ملی، استاندارد ASTM E ۳۰۲۵ است. با تصویب این استاندارد، تعداد استانداردهای ملی کشور در حوزه فناوری نانو به ۱۱۱ عدد رسید.

این استاندارد نحوه استفاده از رهیافت‌های ترتیبی را برای شناسایی و مشخصه‌یابی نانومواد نقره در منسوجات مصرفی ساخته شده از الیاف مصنوعی و طبیعی ارائه می‌کند. این استاندارد پارچه‌ها و اجزای آن مانند الیاف و نخ مورد استفاده در ساخت و تولید منسوجات مصرفی دارای نانومواد بر پایه نقره را شامل می‌ شود. البته این استاندارد برای آنالیز نانومواد نقره موجود در ماتریس منسوجات غیرمصرفی و پوشش‌های نقره لایه نازک با فقط یک بعد در مقیاس نانو کاربرد ندارد.

این استاندارد به‌عنوان منبعی برای استفاده سازندگان، تولیدکنندگان، آنالیزکنندگان، سیاستگذاران، تنظیم‌کنندگان مقررات و سایر افراد مرتبط با منسوجات تدوین شده است. مفاد این استاندارد به‌طور ویژه برای اندازه‌گیری نانومواد نقره ارائه شده است، هر چند رهیافت ساختاریافته بیان شده در این استاندارد، برای سایر نانومواد مورد استفاده برای اصلاح و عمل آوری منسوجات نیز قابل استفاده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false