×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
اختصاص یکصد میلیارد تومان برای طرح‌های صادراتی

اقتصادتهران: مدیرعامل بانک توسعه صادرات از اختصاص یکصد میلیارد توان برای اجرای طرح‌های صادراتی به صورت هفت ساله خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادتهران، دکتر علی صالح آبادی، امروز یکشنبه ۱۵ بهمن ماه ۹۶ در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، از اختصاص خط فاینانس روسی بدون سقف برای ایران خبر داد و گفت: اخیرا با روسیه نیز قرارداد فاینانس بدون سقف به امضا رسیده و متناسب با پروژه‌های تعریف شده، فاینانس اختصاص می یابد و این اتفاق بسیار خوبی است.

صالح آبادی در ادامه افزود: در قرارداد روسیه، ریسک هر بانک را ارزیابی کرده و فاینانس بدون ضمانت نامه دولتی اختصاص می یابد و البته خطوط ری فاینانس صد میلیون دلاری با کره، ٢۵ میلیون دلار با فرانسه، ٢۵ میلیون دلار با ترکیه برقرار شده که البته در خال مذاکره با مجارستان هم هستیم که ظرف دو ماه آینده امضا می شود و البته با EIH نیز خطوط ری فاینانس را مبادله خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه تسهیلات صندوق توسعه ملی با کمک منابع بانک توسعه صادرات، منبع تامین مالی خوبی است، گفت تاکنون صندوق توسعه ملی در سال جاری هزار میلیارد تومان به بانک داده است و در حوزه ارزی نیز ۵٠٠ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

صالح آبادی از اختصاص صد میلیارد تومان به صورت هفت ساله برای طرح‌های صادراتی خبر داد و گفت: این کار جدیدی است که باب آن در صندوق توسعه ملی باز شده است و امیدواریم منجر به رشد سپرده گذاری ریالی شود.

وی با بیان اینکه حمایت از طرح های دانش بنیان در دستور کار قرار گرفته است، گفت: امسال ٢۴٣ میلیارد ریال به این بخش تسهیلات دادیم و البته شعبه خاصی را برای این کار تعیین کرده ایم؛ در عین حال ١٠٠ درصد صادرکنندگان ممتاز کشور مشتری بانک توسعه صادرات هستند و البته مشتریانی که صادرکننده بوده ولی چک برگشتی یا معوقه بانکی دارند، نمی توانتد از ما خدمات بگیرند، البته در روز ملی صادرات نیز بسته حمایتی داده شده است و سطح اختیار مدیران شعب برای تخصیص تسهیلات بالا برده شده و وثایق را سهل تر کرده ایم.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران، خاطرنشان کرد: اعتبارسنجی مشتریان در کنار وثایق بانکی از جمله موارد مدنظر ما است و از همه مهمتر اعتبار مشتری است که در بانک مشتری را بر اساس مواردی از جمله صورتهای مالی و سوابق نزد سیستم بانکیرتبه بندی می کنیم.

وی از رتبه بندی هفتصد صادرکننده در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: به هیچ وجه از منابع بانک مرکزی به نحوی  استفاده نمی کنیم که وضعیت ما را قرمز کند و حساب های بانک حتی یک روز نزد بانک مرکزی قرمز نشده و همواره وضع حسابها مثبت بوده است، ضمن اینکه از منابع سایر بانکها نیز استفاده نکردیم.

صالح آبادی در رابطه با فروش اموال مازاد بانک ها گفت : موضوع بنگاهداری موضوعی نیست که ابتکار یک فرد ئ یا یک شخص و سازمان خاصی باشد بلکه یک الزام قانونی است و امروز در قانون رفع موانع تولید الزام شده که بانک ها از بنگاه داری خارج شوند و به باتکداری خود بپردازند و بنگاه داری را واگذار کنند. بانک توسعه صادرات نیز بر اساس همین الزام شرکت هایی را که داشته تماما واگذار کرده و در بورس حدود ۱۰۰ میلیون تومان سهام دارد که به علت بسته بودن نمادهای معاملاتی تاکنون واگذارشده است و به محض باز نماد واگذاری صورت خواهد گرفت.

وی درادامه گفت: مانده تسهیلات این بانک در پایان دی ماه سال ۹۶ بیست و یک هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان است که ۱۷ درصد آن که معادل سه هزار و ۶۸۶ میلیارد تومان است، تسهیلات ریالی و ۸۳ درصد آن که معادل ۴٫۹ میلیارد دلار است تسهیلات ارزی بانک است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: از این مانده تسهیلات ۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در بخش سرمایه در گردش و بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان در طرح ها است.

صالح آبادی درباره تسهیلات پرداختی در سال ۹۶ گفت: ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲ درصد رشد داشته است.

وی گفت: از ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلاتی که پرداخت شده ۷۵ درصد در بخش سرمایه در گردش و ۲۵ درصد در بخش طرح ها مورد استفاده قرار گرفته است.

صالح آبادی ادامه داد: تعداد تسهیلات اعطایی بانک دو هزار و ۲۰۲ فقره است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٫۴ درصد رشد داشته است.

وی گفت: سپرده های ریالی این بانک دو هزار و ۹۰۴ میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۲ درصد رشد داشته است، همچنین سپرده های ارزی این بانک ۲٫۲ میلیارد دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در خصوص ال سی های این بانک گفت: مجموع ال سی های بانک ۹۰۰ میلیون دلار است که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.

صالح آبادی ادامه داد: ال سی داخلی یا ریالی بانک ۳۰۴ میلیارد تومان است که نسبت به مشابه سال قبل ۴۵ درصد رشد داشته و حوالجات ارزی این بانک پنج میلیارد و ۵۷ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰ درصد رشد داشته است.

وی گفت: تعداد حواله های ارزی بانک شش هزار و ۹۳۹ فقره بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۳ درصد رشد داشته است.

صالح آبادی افزود: ضمانت نامه های ریالی هم ۲۴۱ میلیارد تومان است که ۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

وی گفت: ضمانت نامه های ارزی ۳۲ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات تعداد کارگزاران خارجی بانک را ۱۳۲ کارگزار عنوان کرد و افزود: از این ۱۳۲ کارگزاری ۷۱ کارگزاری برای اروپا، ۴۷ کارگزار آسیایی و ۱۲ کارگزار افریقایی و دو کارگزار امریکای جنوبی است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false