×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
احیای سازمان مدیریت با ورود نیروهای متخصص

احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یکی از برنامه‌های رییس جمهور منتخب است که در اظهارات انتخاباتی خود و همچنین در اولین نشست خبری‌اش بر آن تاکید کرده است. حسن روحانی با بیان اینکه اصل بر این است که سازمان برنامه و بودجه احیا شود اما در این باره یک عضو این سازمان معتقد است که تغییر نام با تغییر اسم تشکیلات اصلاح نمی‌شود، اظهار کرد: آنچه اهمیت دارد استفاده از نیروهای متخصص و کارشناس در بدنه یک سازمان است.

سازمان برنامه و بودجه نخستین بار در ایران در سال ۱۳۲۷همزمان با تصویب برنامه هفت‌ساله عمرانی اول با نام سازمان برنامه پایه‌گذاری شد. وظیفه این سازمان نظارت و مراقبت در اجرای برنامه بود و تحت نظر یک شورای عالی یک هیات نظارت و یک مدیر عامل فعالیت می‌کرد.

اما سازمان برنامه و بودجه در تیرماه سال ۱۳۷۹ با سازمان امور اداری و استخدامی کشور ادغام و از این ادغام سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تشکیل شد. در سال ۱۳۸۶ نیز شورای عالی اداری در یکصد و سی و سومین جلسه خود، در راستای تحقق چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ و سیاست‌های کلی نظام و برنامه چهارم توسعه و به منظور حسن اجرای اصول ۶۰،۱۲۴ و ۱۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اجرای مفاد ماده ۱۵۴ برنامه چهارم توسعه تصویب کرد که معاونت نظارت و هماهنگی بر سیاست‌های اقتصادی و علمی معاون اول رییس جمهور ، معاونت هماهنگی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهور ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و موسسات وابسته آن، با تمام وظایف و اختیارات و مسئولیت‌ها و دارایی و تعهدات و اعتبارات و امکانات و نیروی انسانی، ادغام و با عنوان دو معاونت به نام های “معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور”و “معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور” فعالیت می‌کنند.

اما درباره احیا مجدد این سازمان دکتر محمد کردبچه با بیان این که هنوز در بسیاری از قوانین نام سازمان مدیریت و برنامه ریزی وجود دارد و تغییری صورت نگرفته است، به خبرنگار ایسنا گفت: احیا مجدد این سازمان با مصوبه شورای عالی اداری ممکن خواهد بود و بعید به نظر می‌رسد که به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیاز باشد.

مشاور معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی با اشاره به این که برای ایجاد مجدد این سازمان باید تغییرات تشکیلاتی صورت بگیرد، اضافه کرد: تشکیلات قبلی به هم ریخته و کارکردشان متفاوت شده است، به طوری که دفاتر بخشی که در سازمان مدیریت فعالیت می‌کردند به معاونت بودجه و برنامه ریزی تغییر یافته‌اند.

کردبچه با اشاره به این که با تغییر اسم تشکیلات اصلاح نمی‌شود، اظهار کرد: آن چه اهمیت دارد استفاده از نیروهای متخصص و کارشناس در بدنه یک سازمان است.

مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با بیان این که پس از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برخی از کارشناسان این سازمان بازنشسته شدند و برخی خودشان از کار کناره‌گیری کردند، تصریح کرد: اگر بنا باشد این سازمان مجددا ایجاد شود، باید از نیروهای متخصص و کارآمد در بدنه آن استفاده شود تا این سازمان باز هم بتواند در اقتصاد کشور نقش ایفا کند.

وی همچنین به اهمیت و قدرت این سازمان اشاره و خاطرنشان کرد: در گذشته حرف اول در مورد مسائل اقتصادی کشور را این سازمان می‌زد و نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ها داشت‌، همچنین دبیرخانه شورای عالی اقتصاد نیز در این سازمان بود و بسیار فعال تر عمل می‌کرد.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
true

tag heuer aquaracer calibre 5 automatic price tag heuer carrera calibre 1887 price replica watch breitling chronometre aerospace price breitling superocean heritage 46 chronograph replica watches how to change a metal watch band patek philippe double sided watch price replica watches