آبیاری

ایران برای دومین بار جایزه برترین کمیته آبیاری و زهکشی جهان را به دست آورد

اقتصادتهران: مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد: کمیته آبیاری و زهکشی ایران در شصت و هشتمین نشست جهانی تشکل صنفی «آی.سی.آی.دی» در مکزیک موفق شد برای دومین بار جایزه برترین کمیته آبیاری و زهکشی جهان را دریافت کند.

به گزارش پنجشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «محمد حاج رسولی ها» در حاشیه برگزاری سیزدهمین نمایشگاه صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب در تهران افزود: تاکنون فقط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی توانسته اند ۲بار این جایزه را از آن خود کنند.

به گفته این مسئول، ارزیابی شبکه های آبیاری و زهکشی در سطح بین المللی معمولا توسط تشکل های صنفی انجام می شود و کمیته آی.سی.آی.دی نیز یکی از این تشکل هاست.

وی یادآوری کرد: حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد شبکه های آبیاری و زهکشی در کشور اجرایی شده است. همچنین به دلیل شرایط آب و هوایی، مبانی طرح های ما تغییر کرد؛ به گونه ای که کمتر شبکه های روباز ایجاد می کنیم.

رسولی ها ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه در ساخت انواع لوله ها و فناوری ها به طور کامل به خودکفایی رسیده ایم، شبکه های کشور نیز بیشتر از طریق خط لوله اجرایی می شوند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران تاکید کرد در سطح جهانی جزو معدود کشورهایی به شمار می رویم که تجهیزات مورد نیاز خود را در داخل کشور تولید می کنیم.

وی افزود: در مباحث تخصصی شبکه‌های آبیاری و زهکشی و فناوری های مرتبط با آنها نیز قدرت کارشناسی بالایی در سطح جهانی داریم.

به گفته رسولی ها، کل اراضی زیر دست شبکه ها که در دوران ترسالی سه میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار برآورد می شد در بازنگری های زمان خشکسالی و تغییر اقلیم به ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار تقلیل یافته است.

در دوره قبل نشست جهانی آی.سی.آی.دی که سه سال پیش برگزار شد، ریاست کمیته به عهده ایران بود و امسال آفریقای جنوبی این وظیفه را بر عهده گرفت.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*