۱۱

منع عبور پروازهای اقلیم کردستان از آسمان ایران

اقتصادتهران: معاون اسبق هوانوردی و بین‌الملل سازمان هواپیمایی گفت: اقدام ایران مبنی بر منع عبور پروازهای اقلیم از فضای کشورمان، قانونی است.

در پی اعلام قطعی بودن تصمیم مقامات اقلیم کردستان مبنی بر برگزاری همه پرسی استقلال از خاک عراق، بغداد عبور هواپیماهای از مبدأ این منطقه از آسمان عراق را ممنوع کرد و از ایران نیز درخواست کرده تا اجازه ندهد این پروازها، از آسمان کشورمان عبور کند؛ بر این اساس، شورای عالی امنیت ملی نیز، طی مصوبه ای در تاریخ ۲ مهرماه، به درخواست دولت مرکزی عراق (بغداد) تمامی پروازهای ایران به مقصد فرودگاههای سلیمانیه و اربیل و همچنین پروازهای عبوری از فضای کشورمان از مبدأ اقلیم کردستان را متوقف کرد.

علیرضا منظری، معاون اسبق هوانوردی و بین‌الملل سازمان هواپیمایی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص ممنوعیت پرواز هواپیماهای از مبدأ اقلیم کردستان از آسمان ایران، گفت: در حال حاضر اقلیم کردستان، طبق قانون اساسی کشور عراق بخشی از سرزمین این کشور بوده و به لحاظ موضوعات بین المللی، تابع تصمیمات و تعهدات بین المللی کشور عراق است؛ بنابراین مفاد کنوانسیون ها و معاهدات هوایی که کشور عراق از طرف های آن محسوب می شود، بر این اقلیم هم حاکم است.

وی افزود: در واقع بر اساس مفاد موافقتنامه چندجانبه خدمات هوایی عبوری (ترانزیت) بین المللی که کشورهای ایران و عراق از طرف های متعهد آن هستند، طرفین حق پرواز بر فراز سرزمین کشورهای طرفین بدون فرود (پروازهای عبوری از فضای هوایی) و حق فرود برای منظورهای بدون نیاز به دریافت حق ترافیک (فرود به منظور امور فنی و یا دریافت سوخت هوانوردی و یا موارد اضطراری) را به یکدیگر اعطا کرده اند؛ به همین جهت در حالت طبیعی، هیچ یک از دو کشور نمی تواند بدون دلیل مانع اعمال این حقوق شود.

مصوبه شورایعالی به تصویب هیئت وزیران نیاز دارد

به گزارش مهر منظری ادامه داد: اکنون کشور عراق درخواست توقف پرواز عبوری هواپیماهای از مبدأ یکی از فرودگاه های خود را از ایران داشته که ما هم بنا بر مصالح عمومی و با استفاده از حق حاکمیت خود بر فضای هوایی، از ورود این هواپیماها ممانعت کرده‌ایم؛ ضمن اینکه برای این منظور، ماده ۱۰ قانون هواپیمایی کشوری نیز به سازمان هواپیمایی کشوری اجازه داده تا در مواردی که امنیت عمومی یا علل نظامی ایجاب کند، با تصویب هیات وزیران، پرواز هواپیمای ایرانی یا خارجی را بر فراز قسمتی از خاک کشور ممنوع، محدود یا مقید به شرایط خاصی کند.

معاون سابق عملیات هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: به هر ترتیب، این مسئولیت هیات وزیران است تا چنانچه شورای عالی امنیت ملی، انجام این پروازها را برای امنیت عمومی به مصلحت نمی داند، از ورود آنها ممانعت کند. در نهایت باید اعلام کرد این تصمیم دولت بر خلاف مقررات بین المللی و مقررات ملی تلقی نمی شود.

منظری تصریح کرد: در مورد انجام پروازهای تجاری از مبدأ فرودگاه های کشور به مقصد فرودگاه های سلیمانیه و اربیل واقع در اقلیم کردستان متعلق به کشور عراق، باید اشاره کرد که این پروازها نیز به موجب مفاد موافقتنامه دوجانبه خدمات هوایی میان دو کشور ایران و عراق به عنوان یک معاهده بین المللی انجام می پذیرد و در نتیجه، هر یک از دو کشور در صورت صلاحدید حق دارد پرواز شرکت های هواپیمایی خود را برقرار و یا لغو کند.

 وی ادامه داد: بنابراین ایران همانطور که در یک زمان تصمیم به برقراری پرواز گرفته اکنون نیز می تواند آن پروازها را لغو کند که نه تنها هیچ منعی از جانب مفاد موافقتنامه وجود ندارد بلکه حتی نیازی به تقاضای کشور عراق هم نیست.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*