۱۵۰۵۲۸۹۷۶۸۷۵۲۳۲۳۰۵۸۵۴۱

برگزاری جشنواره ملی پسته در دامغان

اقتصادتهران: چهارمین جشنواره ملی پسته ایران به مدت دو روز در دامغان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه خبری اقتصادتهران به دامغان، در این همایش دو روزه مسوولان محلی و استانی حضور پیدا کردند به طوری که محمدرضا خباز استاندار سمنان با بیان آن که محصول پسته استان سمنان امسال به ۴۰ هزار تن رسیده است، گفت: باید گونه ای کار پیش برود که محصول پسته تولیدی در اختیار مجموعه تحت پوشش خودش قرار گرفته تا به راحتی بتواند محصول خود را به فروش برساند. وی افزود: ۱۲ میلیارد تومان اعتبار آبیاری نوین برای زمین های پسته هزینه شده است.

خباز بر استفاده از فناوری نوین در آبیاری موجب تاکید کرد و یادآور شد: سال گذشته ۸۰۰ گردش مالی پسته استان بوده است.

بر پایه این گزارش، مهندس شفیعی از اعضای اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان آن که مردم چین یکی از طرفداران پسته ایرانی هستند گفت: ما برای برندسازی پسته دامغان اعلام آمادگی می کنیم چرا که چینی ها توانایی تولید پسته را ندارد و از این منظر، ایران می تواند محصول پسته خوبی به چین صادر کند.

این گزارش می افزاید: با توجه به ظرفیت سردخانه ای که سال گذشته توسط بخش خصوصی احداث شد محصول پسته تر به صورت بسته بندی و صنعتی به بهره بردا ی رسیده است که عرضه آن همزمان با چهارمین جشنواره پسته دامغان آغاز شده است.

در همین راستا، دبیر چهارمین جشنواره ملی پسته دامغان تصریح کرد: یکی از برنامه های این دوره ورود پسته دامغان پس از پسته کرمان به عنوان دومین تولیده کننده این محصول استراتژیک و راهبردی به تالار بورس کالا است که انجام این کار به ارتباط تجاری بیشتر جمهوری اسلامی ایران برای فروش پسته دامغان و ارائه آسان این محصول کمک فراوان می کند و امیدواریم این موضوع مهم به عنوان دستاورد چهارمین جشنواره ملی پسته ایران- دامغان عملیاتی شود.

زارع زاده به مزیت های ایجاد و راه اندازی تالار بورس پسته در دامغان اشاره داشت و افزود: با ایجاد و راه اندازی تالار بورس پسته در دامغان، این کالا از طریق بورس عرضه و با قیمت مشخص در هرمکانی قابل خرید و فروش خواهد بود.

گفتنی است برپایی کارگاه های آموزشی تخصصی برای ارتقای سطح علمی باغداران، برپایی نمایشگاه ادوات و محصولات کشاورزی و تجلیل از برترین پسته کاران دامغانی از مهم ترین برنامه های این جشنواره بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*