۱۱

توان تولید بنزین یورو۵ در ستاره خلیج فارس

اقتصادتهران: مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس توانایی تولید بنزین یورو ۵ را دارد، درمورد علت نوسان تولید بنزین در این پالایشگاه توضیح داد: از آنجایی که خوراک پالایشگاه از پارس جنوبی تامین می‌شود و خوراک پارس‌جنوبی در حال حاضر مشتری زیادی دارد، گاهی خوراک مورد نیاز پالایشگاه تامین نمی‌شد.

به گزارش ایسنا، مرتضی امامی در نشست خبری که در محل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس برگزار شد با بیان این که از فعالیت این پالایشگاه ۱۱ سال می‌گذرد، افزود: هنگامی که عمر یک پروژه طولانی شود چالش‌های آن نیز افزایش می‌یابد. مخصوصا اگر دولت‌ها و استراتژی‌ها تغییر کند. از سوی دیگر در بخشی از عمر پالایشگاه با تحریم‌ها مواجه بودیم و تحریم‌ها روی روند تکمیل پروژه‌ پالایشگاه آثار سوء داشت.

وی با اشاره به انتقال میعانات گازی از پارس جنوبی به پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس گفت: به دلیل کیفیت مطلوب میعانات گازی که از پارس جنوبی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس منتقل می‌شود محصولاتی که دراین پالایشگاه تولید می‌شود زودتر از پیش‌بینی به کیفیت مطلوب رسید. در حال حاضر گازوییلی که در پالایشگاه تولید می‌شود از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و بنزینی که دراین پالایشگاه تولید می‌شود یورو ۴ است.

مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در مورد تفاوت بنزین یورو ۴ و یورو ۵ گفت: تفاوت بنزین یورو ۴ و یورو ۵ میزان گوگرد است. میزان گوگرد بنزین  یورو ۴ باید ppm۵۰ باشد درحالی که میزان گوگرد بنزین یورو ۴ که در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس تولید می شود ۱۰ppm است. اکتان یورو ۵ باید بالا باشد، اکتان یورو ۴ باید ۹۲ باشد و یورو ۵ باید ۹۵ باشد.

امامی با بیان این که ماشین‌هایی که در کشور تردد می‌کنند برای اکتان بالا آمادگی ندارند، تصریح کرد: در حال حاضر پالایشگاه توانایی تولید بنزین یورو ۵ را دارد، اما متقاضی بنزین که شرکت ملی پالایش و پخش‌ فرآورده‌های نفتی است تقاضای بنزین یورو ۵ را از ما ندارد.

وی با تاکید بر این که میعاناتی که از پارس جنوبی منتقل می‌شود دارای کیفیت خوبی است، اظهار کرد: به همین دلیل محصولی که در پالایشگاه ساخته می‌شود از یورو ۵ نیز بهتر است. در حال حاضر بیشترین میزان اکتانی که در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد نزدیک به ۹۰ است. از سوی دیگر آروماتیک باید ۳۵ درصد باشد که محصولی که در پالایشگاه تولید می‌شود زیر ۳۵ درصد است. همچنین بنزن باید زیر یک درصد باشد که بنزن محصولات ما نیز از یک درصد کمتر است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*