۱۱

عزم تهران و دهلی نو برای توسعه مناسبات اقتصادی

اقتصادتهران: در هفته ای که گذشت فعالان بزرگ اقتصادی و صنعتی کشور هند به تهران آمدند و در دیدار و گفت وگوهای متعدد با مقام های کشورمان اشتیاق بالای خود را برای حضور پر رنگ تر و نقش آفرینی صنعتی در ایران نشان دادند.

اعضای هیات تجاری و صنعتی هند از جمله با نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و بازرگانی تهران ملاقات کردند و در سازمان هایی همچون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) حضور یافتند و دفتر کنفدراسیون صنایع هند را در تهران افتتاح کردند.

اقتصاد ایران و هند به عنوان دو کشور بزرگ تولید کننده و مصرف کننده انرژی می تواند نقش مکمل یکدیگر را ایفا کند.

به گفته مقام های ایران و هند با رفع مانع تحریم و امضای برنامه جام مشترک(برجام) هیچ مانعی برای گسترش روابط دوجانبه وجود ندارد و تهران و دهلی نو به سرعت در راستای توسعه همکاری های دوجانبه گام برمی دارند.

«نیتین گادکاری» وزیر حمل و نقل، بزرگراه ها و کشتیرانی هند پیش از سفر به ایران برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری در گفت وگو با ایرنا اظهار کرده بود: هیچ فشاری بر روی دولت هند برای جلوگیری از گسترش روابط با ایران وجود ندارد و دهلی نو مصصم به توسعه روابط دو کشور است.

روابط ایران و هند در چند سال گذشته و بویژه پس از برجام و سفر نخست وزیر هند به ایران توسعه یافته است و به نظر می رسد تهران و دهلی نو در دولت دوازدهم عزم خود را برای رفع موانع وگسترش همکاری ها جزم کرده اند.

سفر خرداد ماه سال گذشته نخست وزیر هند به ایران و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی ،رئیس جمهوری و مقامات عالیرتبه و امضای توافقنامه سه جانبه ترانزیتی ایران، هند و افغانستان بدون شک یکی از مهمترین رخدادهای در روابط دو کشور بوده است.

این سفر که نخستین دیدار یک نخست وزیر هند در ۱۵ سال گذشته بود، ۱۲ توافقنامه در زمینه های سیاسی، اقتصادی و تجاری در زمینه های مختلف امضا شد.

امضای توافقنامه ترانزیتی سه جانبه چابهار در حضور حسن روحانی، «نارندرا مودی» نخست وزیر هند و «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان گام مهمی برای همکاری سه کشور محسوب می شود.

حجت الاسلام حسن روحانی درمراسم امضای این توافقنامه گفته بود امضای این سند پیامی برای هر سه کشور منطقه است که می توانند بر مبنای دالان جدید بین المللی فعالیت کنند.

هند با بیش از یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت دومین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود و پس از چین، چهارمین مصرف کننده نفت جهان و دومین مشتری بزرگ نفت ایران است.

در همین پیوند هفته گذشته یک تیم اقتصادی از کنفدراسیون صنایع هند (CII ) متشکل از مدیران شرکت های برتر خودروسازی، نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع پیشرفته، تامین فاینانس و فناوری های های تک از کنفدراسیون صادرات هند با هدایت «سهراب کومار» سفیر هند در ایران، در ایدرو حضور یافتند و فعالان صنعتی دو کشور درباره نحوه همکاری ها بحث و تبادل نظر کردند.

سفیر هند در تهران هفته گذشته در نشستی با فعالان اقتصادی اتاق تهران گفت: هندوستان چندی پیش هفتادمین سالگرد استقلال خود را جشن گرفت که نقطه عطفی در تاریخ این کشور است، این مهم فرصت مناسبی است تا ببینیم در هفت دهه گذشته چه کرده ایم و برای پنج سال آینده چه برنامه هایی خواهیم داشت.

به گفته وی، دولت هند در چند سال گذشته با طراحی سیاست های عمومی و خصوصی، اهداف بلندپروازانه ای را برای خود تعریف کرده که از جمله آنها طرح making India (ساختن هند) است که طرحی برای توسعه صنایع، شرکت های نوپا، مسکن و سایر جنبه های مهم اقتصادی این کشور است.

سفیر هند در تهران بیان داشت: برای تحقق این اهداف که در حقیقت افزایش ثروت و تامین منافع مستمر و پایدار را برای مردم هند دنبال می کند، هیات اقتصادی و تجاری این کشور موسوم به CII برای دومین بار به ایران اعزام شده و تلاش هر دو کشور بر این است که روابط دو کشور از محتوای اقتصادی بیشتری برخوردار شود.

کومار با اشاره به سفر نخستین وزیر هندوستان به ایران در ماه مه سال گذشته و دیدار با رئیس جمهوری روحانی، یادآور شد: در این سفر توافق های زیادی بین دو کشور انجام شد که از جمله در زمینه هیدروکربن ها، گاز، مباحث غیر گازی و نفتی، ترانزیت، توسعه بندر چابهار و توسعه زیرساخت های مد نظر بود.

وی ضمن اشاره به گشایش دفتر جهانی کنفدراسیون صنایع هند در ایران ، گفت: در همین راستا صدور ویزای تجاری برای تجار ایرانی از پنج به سه روز کاهش خواهد یافت.

کومار همچنین با اشاره به موقعیت استراتژیک جغرافیایی ایران، بر اهمیت پروزه چابهار تاکید و خاطرنشان کرد: این پروژه اینک پیشرفت و سرعت مناسبی یافته است.

سفیر هند در تهران با اشاره به دومین حضور صنعتگران و فعالان بخش صنعتی هند از کنفدراسیون صنایع این کشور (موسوم به CII) در ایران، گفت: هفته گذشته دفتر CII در تهران افتتاح شد که یازدهمین دفتر این کنفدراسیون در سطح جهان است.

سهراب کومار در پاسخ به ایرنا درخصوص راهکارهای افزایش همکاری های اقتصادی دوجانبه تهران و دهلی نو، با اشاره به دومین حضور صنعتگران و فعالان بخش صنعتی هند از کنفدراسیون صنایع این کشور ، افزود: هشت هزار شرکت عضو این کنفدراسیون هستند و با تاسیس این شرکت، عزم بالای خود را برای توسعه همکاری ها با ایران نشان دادند.

وی تصریح کرد: علاوه بر هشت هزار شرکت یاد شده، بیش از ۲۰۰ هزار شرکت دیگر نیز زیرمجموعه این شرکت ها هستند که جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازاری که می توانند به آن صادرات فناوری داشته باشند، انتخاب کردند.

این مقام مسئول هندی ادامه داد: کنفدراسیون مذکور ایدرو را به عنوان قطب (هاب) صنعتی و دروازه ورودی صنعتی ایران انتخاب کرده و در تلاش است تا در حوزه ها، پروژه ها و مگاپروژه هایی که ایدرو در آنها فعال است، همکاری داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره حل مشکلات بانکی بین دو کشور، تصریح کرد: روابط سیاسی ایران و هند بسیار خوب است و بررسی این موضوع که چطور می شود با حل مشکلات موجود، روابط تجاری دو کشور را بیش از پیش ارتقا داد در دستور کار است.

سفیر هند در تهران یادآوری کرد: هر تجارتی مشکلات خاص خود را دارد و در همه جای جهان این مشکلات هست و مختص ایران نیست؛ با این حال مقایسه موقعیت روابط اقتصادی دو کشور از سال گذشته تاکنون بیانگر رشد مراودات است.

وی با بیان اینکه «اگر بخواهیم با ایران کار کنیم، راه حل آنها را می یابیم»، اظهار داشت: رئیس کنفدراسیون صنایع هند در تلاش است تا به زودی دیداری با «ولی اله سیف» رئیس کل بانک مرکزی ایران برای رفع مشکلات بانکی و تبادلات پولی ترتیب دهد.

کومار بطور نمونه گفت: این کنفدراسیون حتی برای استخدام نیروهای مورد نیاز خود در تهران و پرداخت حقوق آنها با مشکل مواجه است، اما می توانیم راه حل آن را پیدا کنیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*