۱۱

ایران و آلمان بر تقویت روابط در تمام زمینه‌ها مصمم هستند

اقتصادتهران: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه ایران و آلمان بر تقویت روابط در تمام زمینه‌ها اراده خوبی دارند، گفت: زمینه همکاری‌های مشترک در حوزه غذا و دارو، خدمات بیمارستانی و صنعت تجهیزات پزشکی بین دو کشور ایران و آلمان وجود دارد.

به گزارش وبدا، سید حسن هاشمی در دیدار مقامات وزارت بهداشت کشور آلمان افزود: در حوزه غذا و دارو و خدمات بیمارستانی به ویژه در صنعت تجهیزات پزشکی زمینه های همکاری قابل توجهی بین دو کشور ایران و آلمان وجود دارد، چرا که بین شرکت‌های ایرانی و آلمانی بیش از نیم قرن همکاری‌های زیادی وجود داشته و دارد.

وزیربهداشت خاطرنشان کرد: این سفر و اتفاقاتی که بعداز توافقات هسته ای روی داد، می‌تواند زمینه ساز این باشد که در دولت دوم دکتر روحانی مقدمه‌ای برای ارتباط گسترده تر شرکت‌های آلمانی و ایرانی فراهم شود.

هاشمی گفت: یکی از درخواست های ما این است که سفیرآلمان و اشتروپه (قائم مقام وزیربهداشت آلمان) کمک کنند، تا قراردادمان با شرکت آلمانی، برای خرید ۴۵ دستگاه بالگرد که در آلمان ساخته می شود را نهایی کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در عین حال تصور می کنم در نوسازی صنایع دارویی که عمدتا غیر دولتی است، می توانیم همکاری داشته باشیم.

هاشمی ادامه داد: در حوزه دارو هم اگر مشوق هایی وجود داشته باشد، اگرچه در زمینه دارو بیشتر با کشور فرانسه کار می کنیم، اما به دلیل وجود صنایع قوی و محصولات خوب آلمانی امکان توسعه روابط اقتصادی بین شرکت های دارویی ایران و آلمان بیش از گذشته وجود دارد.

وزیربهداشت گفت: طبیعی است که دولت ایران از سرمایه گذاری های مشترک برای دستیابی به فناوری و ایجاد اشتغال و بازار کار درحوزه سلامت در ایران استقبال می کند. ایران با کشورهای پیرامون خود که سابقه فرهنگی طولانی دارد، بازاری با جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری را تشکیل می دهد، بنابراین در صورتی که طرف آلمانی نیز موافق باشد، در آن حوزه هم همه نوع آمادگی را داریم.

هاشمی گفت: مسئولان عالی هر دو کشور ایران و آلمان بر تقویت روابط در تمام زمینه‌ها اراده خوبی دارند و کشور آلمان به عنوان شریک تجاری شناخته شده ایران محسوب می شود که امیدواریم در حوزه سلامت نیز این اتفاق بیفتد. وزیربهداشت افزود: مطمئن هستم، دوستان آلمانی ما با توانمندی های نسبی ایران در حوزه علوم پزشکی، شبکه بهداشتی و خدمات پزشکی آشنا هستند، در ایران علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی ادغام شده، به این معنا که آموزش عالی ما در وزارت بهداشت ادغام شده است و علاوه بر دارو و بهداشت و درمان، کار آموزش پزشکی را در ۹۱ دانشکده طب با ۲۰۰ هزار نفر دانشجو در سال دنبال می‌کنیم.

هاشمی با اشاره به نیاز کشور به بیش از ۵۰ هزار تخت بیمارستانی گفت: سرمایه گذاران ایرانی و آلمانی در این حوزه کاری مشترک، می توانند همکاری نمایند و این امکان (ساخت بیمارستان و تجهیزات) برای شرکای ایرانی ما و همچنین طرف آلمانی فراهم است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*