۱۱

اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی

اقتصادتهران: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی در کشور اختصاص یافته است.

سید محمود نوابی روز دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاح کارخانه پودر کیمیای زنوک مود شهرستان سربیشه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: هیچگونه محدودیتی در خصوص ارایه تسهیلات سرمایه در گردش و بازسازی صنایع وجود ندارد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: این رقم در مقایسه با سال گذشته که ۱۴ هزار میلیارد تومان بود ۲ برابر افزایش یافت و برای تکمیل طرح های نیمه تمام، بازسازی و به روز رسانی و رونق واحدهای تولیدی پرداخت خواهد شد.

وی بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به ویژه در راهبردهای جدید خود در پی سیاست گذاری و ایجاد تسهیلاتی در حوزه کسب و کار، روان سازی، ایجاد واحدهای صنعتی و حذف گلوگاه هاست.

نوابی اظهار کرد: امروزه برای دریافت مجوز صنعتی، مسائل و گلوگاه های گذشته را نداریم و بیشتر امور توسط سیستم های اتوماسیون انجام می شود.

وی به اجرای طرح کاداستر (نقشه برداری ثبتی) در کشور اشاره کرد و یادآور شد: از سال ۸۰ تا ۹۲ به میزان ۱۸۰ هزار کیلومتر خطی عملیات ژئوفیزیک هوایی در کشور انجام شد در صورتی که از سال ۹۲ تا ۹۵ ، این رقم ۳۰۰ هزار کیلومتر است که یک سوم آن در خراسان جنوبی بوده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکنندگان افزود: اکتشاف، شناسایی نقاط امید، معادن قابل استخراج توسط بخش دولتی انجام و در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.

نوابی ادامه داد: اگر قرار باشد تسهیلاتی در حوزه بانکی و پولی کشور پرداخت شود اولویت با بخش های صنعتی است، اینکه شهرک صنعتی در حاشیه باشد یا داخل شهرها مهم نیست.

وی گفت: هیچ اصراری نداریم جاهایی که بخش خصوصی می تواند کار کند دولت آن را بر عهده بگیرد، از آنجایی که سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در مناطق غیر برخوردار راغب نیست لذا نباید از کلمه محروم برای جذب سرمایه گذار استفاده کرد چون همین کلمه سرمایه گذار را دلسرد می کند.

وی بیان کرد: در خراسان جنوبی باید برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن کرد، دارایی، تامین جتماعی، محیط زیست و سایر دستگاه های اجرایی باید در خدمت سرمایه گذار باشند تا فرهنگ پذیرش سرمایه گذار در اینگونه استان ها نهادینه شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از سیاست های وزارتخانه این است که به مناطق کم برخوردار بیشتر توجه کند و برای واگذاری زمین در شهرک های صنعتی حداقل ممکن حتی زمین رایگان در اختیار سرمایه گذار قرار دهد.

نوابی افزود: در زمینه پرداخت تسهیلات، سرمایه گذار مشکل دار که بتواند تولید خود را وارد چرخه بازار و فروش کرده، تولید آن مشتری مدار و بازار محور باشد، سقف محدودیتی برای اعطای تسهیلات وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر ابلاغیه الزامی نبودن درج قیمت روی برخی کالاها افزود: در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان این طرح از ابتدای مهرماه امسال اعلام شده و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با همکاری سازمان های صنعت، معدن و تجارت، استان‌ها مسئول نظارت بر حسن انجام این طرح خواهند بود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکنندگان با بیان اینکه این طرح برای کالاهای جزو گروه سه که قیمت تثبیتی و تکلیفی ندارد لحاظ می‌شود، گفت: با آزادسازی موافقیم اما رهاسازی نداریم چراکه برای این طرح و حمایت از مصرف کننده سه قانون وجود دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*