تهران

تامین مسکن گروه‌های کم درآمد مهم ترین اولویت دولت است

اقتصادتهران: وزیر راه وشهرسازی تامین مسکن مورد نیازبرای گروه های کم درآمد، خانه اولی ها، توجه به مسکن ساکنان بافت‌ های فرسوده شهری و حاشیه ‌نشینان را از مهم ترین برنامه های دولت در حوزه تقاضای مسکن عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، عباس آخوندی گفت: در حوزه مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت، تمرکز بر تقاضاست که در این چهار حوزه تقاضای جدی وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از این حوزه ها مسکن حاشیه ‌نشین ها است که جمعیت آن ها حدود ۱۱ میلیون نفر است، افزود: حوزه دیگر بافت‌های‌فرسوده شهری است که ساکنان آن نیز حدود ۸ میلیون نفر هستند و در مجموع ۱۹ میلیون نفر جمعیت هدف این دو حوزه را شامل می‌شود و موضوع دیگر خانه اولی ها هستند که می خواهند برای نخستین بار خانه‌دار شوند.

آخوندی با اشاره به اینکه گروه‌های کم درآمد جامعه نیز گروه بعدی هستند که برای تامین مسکن خود با مشکل مواجهند، گفت: در برنامه ششم مطرح کردیم که اگر برنامه توسعه کشور بخواهد وارد بخش مسکن شود باید روی همین چهار حوزه اصلی متمرکز شود و مجلس نیز در قانون برنامه این موضوع را تصویب کرد.

وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: نقد عمده ای که ما به بحث مسکن مهر داشتیم این بود که مسکن مهر نتوانست مساله و مشکل حاشیه نشینان را حل کند و مشکل آن ها سر جای خود باقی ماند.

عضو کابینه دولت دوازهم در ادامه خاطرنشان کرد: سئوال این جاست که آیا می شود مساله بافت های فرسوده مرکز شهر تهران، مشهد، اصفهان و شیراز را در بیابان ها حل کرد؟ که پاسخ قطعا منفی است چرا که باید مشکل بافت فرسوده را در خود بافت فرسوده حل کرد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم واقعی حرف بزنیم باید به این موضوع توجه کنیم این ۱۹ میلیون نفری که در بافت‌های فرسوده و حاشیه ای ساکن هستند در ۲۷۰۰ محله در کشور زندگی می کنند و باید این موضوع را محله به محله مورد بازآفرینی شهری قرار داد چراکه هر محله ویژگی خاص خودش را دارد به این معنا که مساله محله سیروس با جوادیه و مسگر آباد در تهران متفاوت است.

وی گفت: در شهرستان ها نیز همین گونه است و ساکنین این محلات باید از جهت مالی توانمند شوند تا بتوانند خانه بهتری برای خود بسازند و برای این افراد تسهیلات ۸ درصدی در نظر گرفته شده که در شرایط دشوار و با این نرخ‌های بالای سود بانکی تسهیلات بسیار ارزان قیمتی است.

عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد: ارقامی در بودجه و برنامه برای این کار در نظر گرفته شده است چرا که این کار، کار یک دستگاه نیست؛ بنابراین یک ستاد بازآفرینی در پایتخت، مراکز استان ها و شهرستان ها ایجاد شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*