۱۱

اجرای طرح بازگشایی مدارس از ۲۵ شهریورتا ۱۰ مهر

اقتصادتهران: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به فوت دانش‌آموزان هرمزگانی از ارائه پیشنهاد برای تدوین شیوه‌نامه جدید برای اردوهای دانش آموزی خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار تقی مهری در نشستی که صبح امروز در شهرک آزمایش تهران برگزار شد با اشاره به حادثه رخ داده برای اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی اظهارکرد: ابتدا این حادثه را به خانواده دانش‌آموزان تسلیت عرض می‌کنم. در این حادثه هفت دانش آموز، یک مربی و یک کمک راننده جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید شیوه‌های جدیدی را برای اعزام دانش آموزان برنامه‌ریزی کند، گفت: ما برای راهیان نور نیز چنین اقداماتی را انجام دادیم و پیشنهاد می‌دهیم که آموزش و پرورش با هماهنگی پلیس و دیگر دستگاه‌های مرتبط شیوه‌نامه اردوهای دانش آموزی را تدوین کند تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا می‌توان برای اردوهای دانش‌آموزی ممنوعیت تردد شبانه را اعمال کرد یا خیر؟ گفت: این موضوع نیازمند شیوه‌نامه‌ای است که آموزش و پرورش باید تدوین کند و البته چنین موضوعی را می‌توان مد نظر قرار داد.

مهری با اشاره به بررسی کارشناسان پلیس راه از علت وقوع این حادثه، افزود: بررسی کارشناسان نشان می‌دهد که بی‌توجهی راننده به مسیر مقابل به دلیل خستگی و خواب آلودگی وی سبب واژگونی این اتوبوس شده است.

رئیس پلیس راهور ناجا درباره اینکه گفته می‌شود راننده ادعا کرده خواب آلود نبوده است، تصریح کرد: اطلاعات این اتوبوس در سامانه سپهتن ثبت شده است حتی تصاویری وجود دارد که نشان می‌دهد راننده در حین رانندگی خواب آلود بوده است؛ البته مسئولان قضایی در حال تحقیق درباره این موضوع هستند.

مهری تصریح کرد: برابر بررسی‌های ما اتوبوس مذکور کمک راننده داشته، سرعتش مجاز بوده و مشکل فنی نداشته است.

وی در ادامه یادآور شد: اگر بنا باشد که آموزش و پرورش شیوه‌نامه‌ای در این خصوص اجرا کند پلیس نیز به آن عمل می‌کند ولی در حال حاضر ممنوعیت برای تردد شبانه خودروها وجود ندارد.

آخرین وضعیت پرنده‌های ضرب و شتم مأموران راهور

مهری در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرانجام پرونده‌های ضرب و شتم مأموران راهور در همدان و فرودگاه مهرآباد که توسط یکی از مسئولان دولتی و یک نماینده مجلس رخ داده بود گفت: پرونده ضرب و شتم مأمور راهور در همدان در حال صدور رأی نهایی است. در رابطه با پرونده فرودگاه مهرآباد و نماینده استان کردستان نیز این موضوع از طریق مجلس و مراجع قضایی و همچنین نماینده حقوقی ناجا در حال پیگیری است و مراحل قانونی و قضایی آن برای برخورد با نماینده خاطی در دست اقدام است.

وی درباره اینکه گفته می‌شود ریاست مجلس خواهان رضایت پلیس در این پرونده بوده است، گفت: تا زمانی که رأی نهایی صادر نشود نمی‌توان چیزی را به طور دقیق و قطعی اعلام کرد. اما آنچه که مشخص است این است که مامور ما از سوی این نماینده مجلس مورد ضرب و شتم و توهین واقع شده و امیدواریم که قوه قضاییه سریعتر به آن رسیدگی کند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به آمار تصادفات رانندگی در سال ۸۴ اعلام کرد: از سال ۸۴ تا کنون علی رغم افزایش تعداد خودروها و تعداد گواهینامه‌های صادر شده روند کاهشی در تعداد جان باختگان حوادث رانندگی را داشتیم. به طوریکه تعداد جان باختگان از حدود ۲۷ هزار نفر در سال ۸۴ به ۱۶ هزار نفر در سال ۹۵ کاهش یافت که یکی از عوامل مهم و اساسی در کاهش تلفات حوادث رانندگی، کنترل رفتار رانندگان است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*