۱۱

پایان ماراتن جذب نقدینگی در بانک‌ها؛ نرخ سود سپرده از فردا کاهش می‌یابد

اقتصادتهران: سرانجام ماراتن نظام بانکی به منظور جذب سپرده مشتریان به پایان رسید تا در موعد تعیین شده از سوی بانک مرکزی (۱۱ شهریور)، دیگر هیچ بانکی نتواند به سپرده های بلند مدت سودی بیش تر از ۱۵ درصد در سال و به سپرده های روز شمار ۱۰ درصد پرداخت کند. در این میان بودند برخی بانک ها که تا پاسی از عصر پنجشنبه نسبت به جذب سپرده مشتریان با ارسال پیامک به آن ها و تشویق به تبدیل سپرده های خود به بلند مدت اقدام کرده بودند و حتی در صدد ادامه این روش در روز جمعه بودند که با واکنش و تهدید بانک مرکزی مواجه شدند! و در حالی که قرار بود برخی شعب کشیک خود را امروز باز کنند از این اقدام امتناع کردند.

به هر حال در چند روز گذشته سیستم بانکی حال و هوای دیگری داشت و مشتریان زیادی در رفت و آمد به بانک ها بودند به ویژه آنان که از طریق پیامک به بانک فراخوانده شده بودند تا نسبت به تجمیع سپرده خود در یک حساب خاص خیال خود را حداقل برای یکسال آسوده کنند.

البته به نظر می رسد که این پایان کار نباشد و مصوبه ها اخیر بانک مرکزی مبنی بر الزام بانک ها به رعایت نرخ سود در گذشته نشان داده که اینگونه دستورالعمل های بانک مرکزی دوام چندانی در دراز مدت نداشته و با بالا رفتن نرخ تورم، بانک ها ترفندهای مختلفی را برای جذب مجدد نقدینگی مشتریان به کار می بندند تا بتواند با پرداخت سود بالاتر سپرده بیش تری جذب کنند.

به هر حال در حال حاضر قرار است نرخ سود حداکثر ۱۵ درصدی برای مشتریانی که از فردا به بانک ها مراجعه می کنند پرداخت شود و تمام سودهای کوتاه مدت روزشمار نیز همان ۱۰ درصد باقی بماند و البته این شرایط به نظر می رسد تا زمانی باقی بماند که دولت بتواند نرخ تورم را در حد ۱۰ درصد حفظ کند.

باید منتظر بود و دید که دولت تا چه حد در اعمال سیاست ها اقتصادی و کنترل نرخ تورم خود موفق عمل خواهد کرد و بانک های عامل نیز تا چه حد به دستور العمل بانک مرکزی پاییند خواهند ماند؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*