۱۱

تشکیل زنجیره صادرات گیلاس تولیدی استان تهران

اقتصادتهران: مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از تشکیل زنجیره صادرات گیلاس برای نخستین بار در کشور و با هدف اقتصادی کردن این محصول در استان تهران خبر داد.

حمید رضا خلیلی عصر دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به ظرفیت بالای تولید سالیانه ۸۴ هزار تن گیلاس در استان تهران و از طرفی به دلیل بالابودن مزیت نسبی تولید محصول سالم و با کیفیت گیلاس به دلیل اقلیم مناسب، دانش فنی و تجربی به باغداران در مناطقی همچون شهرستان‌های شمیرانات، دماوند و …این محصول باارزش تولید می شود.

وی بیان کرد: ارزش گیلاس تولیدی استان تهران ۴ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال است که این محصول از قابلیت بالایی برای صادرات برخوردار است.

به گفته مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، تولید محصول گیلاس در دنیا بالغ بر ۱۸ میلیون تن است که ۳۰۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود.

وی در ادامه به مزیت های شاخص تولید گیلاس در استان تهران اشاره کرد و گفت: بالا بودن عملکرد محصول با توجه به اقلیم مناسب، قابلیت کاشت ارقام متنوع و از طرفی نیاز سرمایی کمتر نسبت به سیب و گلابی، نزدیکی به بازار مصرف تهران، فرودگاه، مراکز آموزشی و پژوهش، بالا بودن عمر اقتصادی باغات گیلاس بدلیل وجود ارقام متناسب با اقلیم استان تهران، نیاز آبی کمتر نسبت به محصولاتی سهولت در امکان صادرات به دلیل ماندگاری نسبتاً بالا را از ویژگی‌های مهم تولید گیلاس در استان تهران اعلام کرد.

خلیلی، مهمترین ارقام گیلاس تحت کشت استان تهران را رقم سیاه مشهد، تکدانه مشهد، صورتی لواسانی و زرد دانشکده، شبستری، تلخک عنوان کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به پتانسیل‌های تولید گیلاس در سطح استان تهران و وجود تعاونی‌ها و تشکل‌های تولیدی و صادراتی، امکان صادرات محصول به شکل سنتی و پراکنده درحال انجام است و همچنین به منظور ساماندهی مارکتینگ این محصول و بالفعل کردن پتانسیل های موجود استان جلسه تشکیل زنجیره گیلاس استان تهران در روز ۱۸ تیرماه برای اولین بار در کشور با حضور تولیدکنندگان برتر استان، صادر کنندگان، تعاونی‌ها و تشکل های تولیدی گیلاس در شهرستان شمیرانات با هدف توسعه صادرات و اقتصادی کردن تولید این محصول برگزار شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*