۱۱

بخش پست یکی از مولفه‌های کلیدی توسعه کشورهاست

اقتصادتهران: دکتر واعظی در آیین گشایش دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه بخش پست را به عنوان یکی از مولفه های کلیدی توسعه کشورها برشمرد و تاکید کرد: این بخش باید به گونه ای عمل کند تا با تغییرات فناوری منطبق و سازگار باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پست، دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین گشایش دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه که روز جاری در هتل المپیک تهران برگزار شد ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع خانواده بزرگ پست در منطقه آسیا و اقیانوسیه و میزبانی دومین بار ایران برای این کنگره از تلاش‌های دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، دبیرکل اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه، نمایندگان کشورهای عضو و مدیران عامل و مسئولین شرکت ملی پست و پست بانک کشور تشکر و قدردانی کرد.

وی دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را رویدادی مهم دانست و افزود: این اجلاس با گسترش همکاری میان پست کشورها آینده خدمات پستی در منطقه بزرگ آسیا و اقیانوسیه را شکل می دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که کشور ایران افتخار دارد که از هزاران سال پیش مهد سیستم پستی بوده اظهار داشت:اولویت پست ایران با این پشتوانه قوی حفظ اطمینان مردم به پست به عنوان یک نهاد مطمئن وقابل اتکا می باشد که گستره آن ارایه خدمات سنتی و مدرن است و در انجام این مهم از نیروی انسانی کارآمد و تسهیلات مدرن بهره برده‌ایم.

دکتر واعظی ادامه داد: پست ایران بر این باور است تا با اتخاذ رویکردهای نوآورانه و ابتکاری و همچنین فناوری‌های پیشرفته به ویژه فناوری اطلاعات و نیروی انسانی متعهد و متخصص بر بسیاری از محدودیت‌ها غلبه کند.

 وی با اشاره به برگزاری بیست و ششمین کنگره پستی جهانی استانبول گفت: سال گذشته در جریان برگزاری این کنگره جمهوری اسلامی ایران به عضویت شورای راهبری در آمد که این رویداد بزرگ می تواند به پیشرفت پست ایران کمک نماید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در عصر کنونی افراد جامعه از سبک زندگی متفاوتی برخوردارند عنوان کرد: به کارگیری فناوری های نوین در زندگی روزمره به سرعت به سمت هوشمندسازی سوق یافته و بخش پست نیز مستثنا نیست.

 دکتر واعظی بخش پست را به عنوان یکی از مولفه های کلیدی توسعه کشورها برشمرد و تاکید کرد: این بخش باید به گونه ای عمل کند تا با تغییرات فناوری منطبق و سازگار باشد.

وی با تاکید بر این که باید از فرصت های فناوری که منجر به تغییرات می شود به بهترین نحو استفاده نمود تصریح کرد: دولت ها تعاملات خود را از طریق فناوری و دولت الکترونیک محقق نموده اند و این مهم فرصت بزرگی است تا پست ایران نقش خود را به عنوان پل ارتباطی دولت و شهروندان استمرار بخشد.

 دکتر واعظی با یادآوری این که مدل های کسب و کار تحت تاثیر اقتصاد دیجیتال دستخوش تغییرات عمده ای شده اند افزود: امروزه تجارت الکترونیک به سرعت در حال گسترش است و پست می تواند در سرعت بخشی به توسعه این بخش نقشی تعیین کننده ایفا نماید.

وی آزاد سازی و خصوصی سازی را در تغییر کسب و کار پستی بسیار موثر خواند و گفت:در بسیاری از کشورها شاهد این دو بوده‌ایم و در ایران ساختار جدید شرکت پست به عنوان یک شرکت ملی مباحث حاکمیتی را دنبال می کند و در مناطقی که ارایه خدمات برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی نداشته باشد خدمت رسانی می کند.

 دکتر واعظی با اشاره به رویکردهای کنگره استانبول اظهار داشت: اکنون بر عهده کشورهای عضو است  در راستای توسعه مبتنی بر نوآوری نسبت به ارایه خدمات جدید اقدام نمایند.

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات اضافه کرد :در همین ارتباط سه محور مهم توسعه سطح دسترسی، نوآوری و یکپارچه سازی برای خدمات در ابعاد سه گانه فیزیکی، الکترونیکی و مالی در مباحث کنگره مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان این که امروزه هیچ ملتی نمی تواند منزوی باقی بماند یادآور شد: سرویس های پستی حلقه ارتباطی نزدیکی میان مردم ایجاد می نماید که امیدواریم اتحادیه پستی آسیا واقیانوسیه به ایجاد این حلقه و پیشبرد همکاری و تعامل میان ذی نفعان ادامه دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*