۱۱

معرفی ۱۹۰۰ واحد تولیدی به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات

اقتصادتهران: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت یازدهم بیش از ۱۹ هزار طرح نیمه تمام ایجادی و توسعه ای را تکمیل کرد که به تحقق سرمایه گذاری بیش از ۷۱۰ هزار میلیارد ریال( ۷۱ هزار میلیارد تومان) و اشتغال مستقیم برای بیش از ۳۰۰ هزار نفر منجر شد.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا نعمت زاده» روز شنبه همزمان با روز صنعت و معدن در جمع خبرنگاران در محل این وزارتخانه، افزود: صدور بیش از ۶۳ هزار مجوز برای شروع مراحل سرمایه گذاری که پیش بینی سرمایه گذاری آنها بیش از ۴۶۰ هزار ملیارد تومان و پیش بینی اشتغال آنها بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است، از دیگر گام‌های برداشته شده در این دوره چهار ساله است.

وزیر صنعت، معدن وتجارت از تصویب ۱۷۲ طرح برای سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۸٫۸ میلیارد دلار که ۵٫۵ میلیارد دلار آن بعد از اجرای توافق برجام بود، خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از هفت میلیارد دلار آن وارد مراحل اجرایی شده است.

نعمت زاده افزود: دولت یازدهم هنگامی که در نیمه سال ۱۳۹۲ عهده دار امور شد، فعالیت تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی متوقف شده بود، که قبل از آن تولید داشتند و دولت تدبیر و امید یکی از برنامه های خود را فعال سازی اینگونه واحدها قرار داد.

به گفته وی، سرمایه گذاری بالای منفی ۴۰درصد از دیگر میراث دولت دهم برای این دوره بود و جبران عقب ماندگی های اینچنینی به عنوان سرفصل کاری برای دولت یازدهم به حساب آمد.

نعمت زاده افزود: واقعیتی که باید به آن پرداخت، این است که دولت یازدهم موفق شد تمام یا اغلب طرح های نیمه تمام کوچک ومتوسط را فعال کند و در مدت چهار سال گذشته برای نزدیک به ۲۰ هزار طرح بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد ریال ( ۷۰ هزار میلیارد تومان) سرمایه گذاری صورت گرفت که امکان ۳۰۰ هزار اشتغال مستقیم را فراهم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سال گذشته طرح رونق تولید برای حمایت از صنایع کوچک ومتوسط اجرا شد و با الحاق بخش کشاورزی به آن در مجموع بیش از ۲۵ هزار واحد از تسهیلات برخوردار شدند، این واحدها یا قبلا به بهره برداری رسیده بودند و متوقف بودند، یا با ظرفیت پایین تر فعالیت داشتند.

وی تصریح کرد: تسهیلات اعطایی در چارچوب این طرح علاوه بر افزایش اشتغال، پیامد رشد تولید و صادرات را بدنبال داشت.

نعمت زاده گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، برای امسال تداوم اجرای طرح رونق تولید را برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط تمدید کرد و بانک های عمده که در این طرح مشارکت داشتند، امسال فعال خواهند شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امسال تاکنون یکهزار و ۹۰۰ واحد تولیدی برای دریافت تسهیلات رونق تولید برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط ثبت نام کرده‌اند و در شبکه مربوطه، کارگروه ها بررسی وضعیت هریک از متقاضیان را بررسی خواهند کرد و به تدریج به نظام بانکی معرفی می شوند.

نعمت زاده اضافه کرد: امسال با کمک نظام بانکی و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، اصناف تولیدی و خدماتی و صنایع قدیمی (فرسوده)، برای نوسازی و بهسازی از تسهیلات صنایع کوچک و متوسط برخوردار می‌شوند تا علاوه بر کارایی، موجب کاهش بهره گیری از انرژی و موجب رونق صادرات شود.

وی گفت: انتظار می رود با اعطای تسهیلات بانکی، امکان نوسازی و بازسازی صنایع قدیمی فراهم شود و افزایش تولید در مسیر ارتقای صادرات صورت گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: دستاورد امسال در بخش‌های مختلف رشد تولید را نشان می دهد، به‌گونه‌ای که براساس آمار ۲ ماهه نخست امسال در اغلب تولیدات مصالح ساختمانی افزایش تولید داریم.

وی رشد ۳۰ درصدی تولید کاشی و سرامیک در ۲ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ و نیز رشد ۱۴ درصدی تولید خودرو در سه ۳ ماهه نخست امسال نسبت به پارسال را بخشی از دستاوردهای این بخش عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، آمارهای منتشره نشان می دهد رتبه بین المللی ایران در فضای کسب و کار از ۱۵۲ به ۱۲۰ ارتقا یافته و جایگاه رقابت پذیری کشورمان نیز از ۸۲ به ۷۶ ارتقا یافته است.

همچنین نرخ رشد بخش صنعت از منفی ۱۰٫۵ درصد در سال ۱۳۹۱ به ۶٫۵ درصد در سال گذشته رسید.

قرار است مراسم رسمی روز ملی صنعت و معدن با حضور رییس جمهوری در هفدهم تیرماه با مشارکت تشکل های مختلف صنعتی- معدنی بخش خصوصی در تهران برگزار شود .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*