۱۱

حجم نقدینگی موسسه‌های غیرمجاز به زیر ۱۰ درصد رسید

اقتصادتهران: رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از کاهش حجم نقدینگی موسسه های غیرمجاز از ۲۵ درصد به زیر ۱۰ درصد خبر داد و گفت: بانک مرکزی با جدیت ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی را ادامه می دهد تا به فضل الهی در سال ۱۳۹۷ موسسه خارج از کنترل بانک مرکزی نداشته باشیم.

به گزارش تارنمای بانک مرکزی، «ولی الله سیف» در نشست با مدیران عامل بانک ها و موسسه های اعتباری که عصر دیروز برگزار شد، بر لزوم انسجام و همکاری همه جانبه در شبکه بانکی کشور برای خنثی سازی تحرکات عده ای ناآگاه علیه بازار پولی تاکید کرد.

وی اضافه کرد: دلیلی وجود ندارد مردم و مشتریان و سپرده گذاران در سراسر کشور، نسبت به سپرده گذاری و تعامل با بانک ها و موسسه های اعتباری مجوزدار بی اعتماد شوند.

سیف اطمینان داد نظام بانکی با سلامت و ثبات به فعالیت خود ادامه می دهد و همگان موظفند از «اعتماد» به عنوان سرمایه اصلی نظام بانکی پاسداری کنند.

این مسوول درباره ساماندهی موسسه های غیرمجاز در دولت یازدهم افزود: شبکه بانکی با برخورداری از دهها هزار کارمند و کارشناس و مدیر و با پشتوانه سالها و دهه ها تجربه، با زندگی همه مردم ایران پیوند خورده و انسجام دیرین حاصل شده میان جامعه و نظام پولی و بانکی بر اساس شایعه پراکنی ها آسیب نمی بیند.

رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی بر تداوم ساماندهی غیرمجازها در سال جاری توسط بانک مرکزی تاکید شد که تحقق این موضوع، به استمرار همراهی و همکاری همه نهادها از جمله مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیازمند است.

قائم مقام بانک مرکزی نیز در این جلسه گفت: طرح پارسال حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط اثرهای مثبتی داشت که در آمار رشد اقتصادی کشور قابل ملاحظه است؛ زیرا باعث ایجاد تحرک در بخش صنعت و بهبود مستمر آمار این بخش شد.

«اکبر کمیجانی» افزود: بانک مرکزی امسال نیز بخشنامه مربوطه را به بانک ها و موسسه های اعتباری ارسال کرد که در آن به تامین مالی ۳۰۰ هزار میلیارد ریالی برای ۲۱ هزار واحد کوچک و متوسط اشاره شده است.

وی از بانک ها خواست در کنار تصمیم های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید فعالانه در این طرح مشارکت و به حمایت از اشتغال کمک کنند زیرا این موضوع مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است.

وی تاکید کرد باید عزم جدی برای کوتاه شدن صف دریافت وام ازدواج داشته باشیم.

کمیجانی تصریح کرد: شبکه بانکی در طرح خرید تضمینی گندم همچنان کنار دولت است و برای این موضوع، بخشنامه برای تامین مالی به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال به پنج بانک ابلاغ شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*