۱۱

طرح توسعه حمل‌ونقل مسافر با مترو در ۹ کلان شهر کشور تصویب شد

اقتصادتهران: طرح توسعه حمل و نقل مسافر با مترو در تهران و هشت کلان شهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم در جلسه شورای اقتصاد که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، مورد تصویب قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، قرار است این طرح که از طرف وزیر نفت مطرح شد از طریق سرمایه گذاری از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقا نظام مالی کشور اجرا شود.
بر اساس این طرح، دولت در راستای توسعه مترو از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۱۰ به ازای افزایش هر استفاده کننده از مترو در شهر تهران و کلان شهرهای اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم از محل صرفه جویی سوخت، ۹٫۸ سنت ( معادل حدود ۳۳۰ تومان) تا سقف ۲٫۶ میلیارد دلار به مجری طرح پرداخت خواهد کرد.
در این جلسه همچنین با پیشنهاد وزیر نیرو مصوبه طرح مطالعه و بازسازی تاسیسات فاضلاب شهر اصفهان از طریق فاینانس، مصوبه احداث سد و نیروگاه برق آبی نمارستاق از طریق فاینانس و مصوبه احداث سد و نیروگاه برق آبی بسته اردل از طریق فاینانس اصلاح شد.
احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ری، سرمایه گذاری از محل منابع داخلی طرح تکمیل مطالعات زیرساخت‌های سد و نیروگاه کارون ۲ و سرمایه گذاری از محل منابع داخلی مربوط به طرح های سازمان آب و برق خوزستان از دیگر درخواست های وزیر نیرو بود که در این جلسه مطرح و پس از ارائه گزارش در خصوص جزئیات فنی، با این پیشنهادات موافقت شد.
در ادامه این جلسه پیشنهاد مشترک وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر بازنگری در وضع عوارض صادراتی پوست خام، سالامبور، وت بلوی بزی و گوسفندی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه نظرات و دیدگاه های اعضای جلسه، تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.
نحوه طرح موضوعات و طرح‌های فاینانس در شورای اقتصاد و اصلاح یکی از مصوبات پیشین موضوع دستورالعمل واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه ای نیز از موضوعاتی بود که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه مطرح شد و به تصویب رسید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*