لوگوی بانک شهر۱

افزایش سرمایه بانک شهر در سال‌های اخیر

اقتصادتهران: معاون مالی و اقتصادی بانک شهر گفت:  با نگاهی به ساختار سرمایه این بانک و تغییرات آن از سال ۱۳۸۸تاکنون و طی ۴ مرحله افزایش سرمایه، تعداد سهام از یک هزار و ۵۰۰ میلیون سهم به  ۱۵هزار و ۵۷۳ میلیون سهم معادل ۱۰.۴ برابر ( به ارزش ۱۵۵۷۳ میلیارد ریال) افزایش یافته است.

محمدتقی صمدی معاون مالی و اقتصادی بانک شهر، با بیان این مطلب گفت: موتور محرکه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، نحوه و چگونگی دسترسی به منابع نقدی و مدیریت نقدینگی است و این تغییرات تماماً در چارچوب منافع سهامداران (سهم از بازار) و افزایش توان مالی و مدیریتی برای حداکثرسازی سودآوری بانک و ارائه خدمات به مشتریان و عموم جامعه بوده است.

صمدی افزود: طبیعی است افزایش سرمایه بدون دریافت وجه (از محل مطالبات و تجدید ارزیابی دارایی‌ها) با لزوم رعایت منافع سهامداران موجب کاهش بهای روز هر سهم بوده لیکن در نهایت ارزش کل سهام به نفع سهامداران بهبود یافته است.

معاون مالی و اقتصادی بانک شهر تصریح‌ کرد: در آخرین گزارشات کارشناسی سهام نیز طبق نظر کارشناسان رسمی این حوزه به طور مستقل، سهام بلوکی بانک معادل ۱۲۸۹ ریال به ازای هر سهم در تاریخ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ ارزیابی شده و اطمینانی نسبی وجود دارد که منافع سهامداران کما فی سابق در تابلوی بازار بورس و اوراق بهادار حفظ می‌شود.

وی افزود: اگر چه در حال حاضر قدیمی‌ترین بانک‌ها در ارزیابی و ارزش‌گذاری سهام خود در این رقابت، فاصله قابل توجهی با بانک شهر که از نظر حجم عملیات‌، تعداد شعب و سرمایه متفاوت هستند ندارند، لیکن ارزش روز سهام و منافع سهامداران به طور روزانه و ویژه تحت نظر و مراقبت است.

صمدی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ بانک و موسسه اعتباری در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند که سهام ۱۱ بانک در بورس اوراق بهادار تهران و مابقی در فرابورس معامله می‌شوند، گفت: ارزش بازار کنونی صنعت بانکداری در حال حاضر در بازار سرمایه بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد ریال است که نسبت به ابتدای سال ۱۳۹۳ حدود ۳۲درصد کاهش را نشان می‌دهد علی‌رغم آن که ارزش کل بازار سرمایه طی این دوره حدود ۴ درصد رشد کرده است. از طرفی سرمایه اسمی بانک‌ها طی این مدت بیش از ۲ برابر افزایش یافته است که با توجه به این موضوعات، سهم ۱۲ درصدی صنعت بانکداری از کل ارزش بازار سرمایه در سال ۱۳۹۳ به حدود ۸درصد در حال حاضر کاهش یافته است.

به گفته وی، بازدهی سالانه سهامداران بانک شهر طی سال‌های ۱۳۹۵-۱۳۹۳ بیش از ۴ درصد بوده، در حالی که میانگین زیان سالانه صنعت بانکداری در بازار سرمایه طی مدت مشابه بیش از ۹ درصد منفی بوده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*