باقری

روستاییان پایه اقتصاد مقاومتی کشور هستند

اقتصادتهران: فرماندار شهرستان طارم گفت: روستائیان نقش مهمی در تولید ناخالص ملی داشته و پایه اقتصاد مقاومتی در کشور به شمار می‌روند بطوری که بدون توجه به روستا نمی‌توانیم معضلات شهری را کم کنیم.

به گزارش ایرنا، علی باقری روز دوشنبه در نشست طرح توسعه پایدار منظومه روستایی اظهار کرد: با توجه به اینکه در طرح منظومه روستایی توسعه در تمام بخش‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دیده ‌شده است، لذا اجرای این طرح باعث توانمندی و بهبود چشمگیر وضعیت معیشت ساکنین این شهرستان خواهد شد.

وی با اشاره به توسعه متوازن تمام روستاها در این طرح اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش مرکزی شهرستان طارم به عنوان مکان هدف و پایلوت برای این طرح در استان زنجان در نظر گرفته شده است، بخش چورزق این شهرستان از این طرح دور خواهد ماند.

وی ادامه داد: اگر قرار است توسعه پایدار متوازن در این شهرستان بر اساس طرح منظومه روستایی صورت پذیرد، بهتر است که کل شهرستان در نظر گرفته شود.

فرماندار طارم ادامه داد: با توجه به سیاست های دولت تدبیر و امید در رابطه با توسعه پایدار روستاها، اجرای این طرح، باعث به ثمر رسیدن هرچه زودتر سیاست دولت در جهت توسعه روستاها خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به کمبود منابع مالی، کاهش آب در آینده و نیز خارج شدن کشاورزی از حوزه اقتصاد، بهتر است حدالامکان به جای توسعه باغات کشاورزی از برنامه های جایگزین دیگری چون توسعه صنعت گردشگری، طرح گردشگری زمستانه با توجه به شرایط جغرافیایی شهرستان، احداث نواحی صنعتی جهت فرآوری محصولات کشاورزی، توسعه دامداری از طریق تشکیل مجتمع های خاصِ این حوزه، استفاده شود.

این مسئول اضافه کرد: اجرا کنندگان این طرح باید در بحث توسعه زیرساخت ها، نگاه ویژه ای به سرمایه گذاری بخش خصوصی داشته باشند چون دولت با توجه به ضعف اعتبارات به تنهایی قادر به اجرای این طرح نخواهد بود.

عباس محمدی معاون عمران روستایی اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان نیز در این جلسه گفت: طبق تفاهم نامه ای که در سال ۱۳۹۴ مابین استاندار زنجان و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور صورت پذیرفت، مقرر گردید جهت شروعِ طرح منظومه روستایی در استان زنجان، از محل اعتبارات ملی تامین اعتبار شود و مابقی طرح نیز از طریق اعتبارات استانی تامین شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*