برنج هندی

سیاست های دولت برای مهار نرخ برنج

اقتصادتهران: معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهادکشاورزی برای جلوگیری از افزایش قیمت برنج در بازار شب عید، تصمیم به صدور مجوز ثبت سفارش واردات به مدت محدود (۲ماه) گرفته است.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «علی اکبر مهرفرد» افزود: با این اقدام، برنج با قیمت مناسب به مردم عرضه می شود.

به گفته مهرفرد، وزارت جهاد کشاورزی از طریق تهیه و توزیع بذر باکیفیت، ارائه تسهیلات مکانیزاسیون، تجهیز و نوسازی شالیزارها، ایجاد صنایع تبدیلی، نوسازی شالیکوبی ها، بیمه محصول و همچنین نظام تعرفه ای و ممنوعیت واردات در فصل برداشت از شالیکاران حمایت می کند.

 معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزیر جهاد کشاورزی با هدف حمایت از کشاورزان و رونق بازار برنج داخلی، شرکت بازرگانی دولتی ایران را موظف کرده است ذخایر راهبردی برنج را برای اولین بار از تولید داخلی تامین کند.

وی افزود: تا پانزدهم بهمن ماه برنج های صدری هاشمی امسال از قرار هر کیلوگرم ۹۱ هزار ریال، برنج شیرودی ۵۴ هزار و ۵۰۰ ریال و برنج های ندا و نعمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال از شالیکاران خریداری می شود.

مهرفرد تولید سالیانه برنج کشور را ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و نیاز مصرفی کشور را نزدیک به سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور، این وزارتخانه فقط از تولید برنج در استان های گیلان و مازندران حمایت می کند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد با وجود واردات امسال، افزایش قیمت برنج وارداتی در بازار به سبب کمبود این محصول بوده است که بیشتر توسط قشرهای با درآمد متوسط و پایین جامعه مصرف می شود.

به گفته وی، به منظور تامین نیاز مصرفی مردم باید کسری تولید از خارج تامین شود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*