میدانی

الزام کاهش ۸ میلیارد متر مکعب از برداشت آب زیر زمینی

اقتصادتهران: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: برداشت آب های زیرزمینی بر اساس برنامه ششم توسعه، باید ۸ میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

به گزارش مهر؛ رحیم میدانی با اشاره به اهمیت طرح تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی گفت: این طرح به عنوان یک طرح اولویت دار و حیاتی مشخص شده و براساس برنامه ششم توسعه باید ۱۱ میلیارد مترمکعب از برداشت آب‌های زیرزمینی کاهش یابد که به این ترتیب، باید سالانه حدود ۲ میلیارد مترمکعب از برداشت آب زیرزمینی کم شود. از نظر تامین منابع مالی دولت و مجلس توجه خوبی به این طرح داشتند اما متاسفانه با کاهش درآمد نفت تخصیص این طرح کاهش یافت.

میدانی با اشاره به اینکه برای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی امسال ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده بود، افزود: تاکنون ۱۷۲ میلیارد مترمکعب از محل اسناد خزانه به این طرح تخصیص یافته است که در مقایسه با سایر طرح ها تخصیص ۴۳ درصد اعتبار طرح تعادل بخشی به آب های زیرزمینی تخصیص خوبی است و نشان می دهد سازمان برنامه و بودجه توجه لازم به این طرح را دارد.

وی گفت: با پیگیری های لازم تلاش می کنیم تا پایان سال صد درصد تخصیص این طرح را به دست آوریم چون طرح تعادل بخشی طرحی نیست که آن را بتوانیم به آینده موکول کنیم. اجرای طرح تعادل بخشی آب های زیرزمینی در۳۱ استان کشور تاثیرگذار خواهد بود و هیچ وقفه ای در اجرای آن نباید اتفاق بیفتد. این در حالی است که برای امسال ۱۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز را باید مسدود کنیم که تاکنون ۹ هزار و ۴۰۰ حلقه چاه مسدود شده است.

این مقام مسوول ادامه داد: باتوجه به اجرای این طرح در سال گذشته از شروع طرح تعادل بخشی تا امروز ۳۴ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است. حدود ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز داریم که در طول برنامه ششم باید این چاه ها را مسدود یا تعیین تکلیف کنیم. براساس برنامه ریزی انجام شده امسال از محل انسداد چاه‌ها و کاهش اضافه برداشت حدود ۹۳۰ میلیون مترمکعب کاهش برداشت از آب های زیرزمینی برنامه ریزی شده بود که با انجام انسداد چاه‌های غیرمجاز و کاهش برداشت چاه های مجاز تاکنون ۳۳۷ میلیون مترمکعب محقق شده است که عدد پایینی است و باید حداقل از نظر زمانی ۷۵ درصد این رقم محقق می‌شد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تصریح کرد: عقب ماندگی از برنامه پیش بینی شده برای انسداد چاه های غیرمجاز و اضافه برداشت چاه‌های مجاز به عدم تخصیص به موقع منابع مالی برمی گردد. از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی تاکنون حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب از برداشت آب‌های زیرزمینی کاهش یافت و براساس برنامه ششم توسعه که ۱۱ میلیارد مترمکعب درنظر گرفته شده است حدود ۹ میلیارد مترمکعب دیگر باقی مانده که امیدواریم باتوجه دولت و سازمان برنامه و بودجه امکان جبران این عقب ماندگی در سال های آینده ایجاد شود.

طبق گفته میدانی، تجهیز چاه های آب به وسایل اندازه گیری، نیاز به بودجه قابل توجهی دارد به همین دلیل به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد دادیم به دلیل استقبال سازندگان کنتور در داخل کشور که این وسایل اندازه گیری را تولید می کنند و نیاز به واردات آن نداریم ۲ هزار میلیارد تومان برای خرید ۴۰۰ هزار کنتور هوشمند حجمی بتوانیم از فاینانس داخلی استفاده کنیم. در حالیکه بدون نصب کنتورهای هوشمند نمی توانیم تشخیص دهیم چه مقدار برداشت غیرمجاز آب از منابع زیرزمینی داریم و حتی نگران هستیم با بستن چاه های غیرمجاز اضافه برداشت از چاه های مجاز بیشتر شود به همین دلیل نصب لوازم اندازه گیری هوشمند به ما خیلی کمک می‌کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*